مقالات آموزشی

 

 

 

 

 

 

 

مشاورین حاضر در کلینیک
مرضیه ذبیحی
فریده صادقی مقدم
مجیده بلوکی
جانان محبوبی
الهام پیراسته
سمانه خمسه ای
محمدرضا ودادمفرد
سعیده باقری
دکتر الهام اقراری
سارا خواجه افضلی
مریم جان فدا
دکتر زهرا محدث حکاک
طیبه صابر
محمدرضا صنم یار
دکتر روزبه شمسا
سیما سیفی
همکاران حاضر کلینیک

خانم شعبان زاده

******************

 

 

 

نظام همسرداری
3-زوج 3-زندگی مشترکنظام همسرداری
ارسال شده در تاریخ: 16 بهمن 1393

نظام خانواده با تمام پیچیدگی‌ها و روابط خاص خود، از جهات گوناگون قابل بررسی است. پژوهشگران علم خانواده، برای زندگی مشترک چرخه‌های گوناگونی را درنظر گرفته‌اند. یکی از این چرخه‌ها، «چرخه‌ی همسری» است.

نکته‌ای که همسران باید به اهمیت آن پی ببرند، این است که خانواده نیز مانند هر نظام و سازمان دیگری، برای رسیدن به اهداف متعالی خود، اصول و قوانینی دارد که اعضای خانواده به ویژه زن و شوهر باید ضمن شناخت آن‌ها، به انجام وظایف معین خود بپردازند.
همسران باید بدانند که یکی از مهم‌ترین مسائل در زندگی مشترک این است که با اصول ایفای نقش‌های خود در زندگی زناشویی آشنا شوند. این‌گونه است که چرخه‌ی همسری به حرکت در می‌آید.

از ویژگی‌های خانواده‌ای که چرخه‌ی همسری منظمی دارد، مدیریت، قوانین، ارتباطات متقابل و کارکردهای مختلفی است که به طور مطلوب انجام می‌شود. در چنین خانواده‌ای انگیزه‌های سالم و متعالی در زن و شوهر وجود دارد، اهداف مشترکی میان آن‌ها جاری است و بین اهداف و نیازهای فردی و جمعی در زندگی مشترک آن‌ها تناسب وجود دارد.

در این خانواده‌ها جایگاه زن و شوهر و نقش‌های مشترک و فردی هر کدام مشخص است. فضایی سرشار از صمیمیت، صداقت و بالندگی در این خانواده دیده می شود. زن و شوهر همدیگر را دوست دارند و برای هم و جایگاه هرکدام ارزش قائلند.

از دیگر مسائل مهمی که چرخه‌ی همسری آن‌ها را تنظیم می‌کند آگاهی و اندیشه‌های جدید در مدیریت خانواده است. میان این‌گونه زن و شوهرها علاوه بر احساس مسؤولیت و وظیفه‌شناسی هرکدام، به تناسب شرایط و امکانات و ضرورت‌ها تقسیم کار صورت می‌گیرد.
نظم و انضباط از دیگر ویژگی‌های مهم این همسران است. این همسران به برنامه‌ریزی اهمیت می‌دهند و اجرای برنامه‌ها با همکاری یکدیگر صورت می‌گیرد.

درچرخه‌ی متعادل همسران، زن و شوهر از نیازهای هم آگاهند و تمام تلاش خود را در جهت برآوردن نیازهای دیگری انجام می‌دهد.
آن‌ها نمونه‌ی بارز تعبیر قرآن هستند: «هُنَّ لباسٌ لکم و انتم لباسٌ لَهُنَّ»

هرگاه نیاز باشد به کمک یکدیگر می‌آیند و برای تنظیم چرخه‌ی همسری و زندگی‌شان، به‌جای یکدیگر ایفای نقش می‌کنند.

بنابراین اصل مهم در نظام همسرداری و چرخه‌ی همسری این است که علاوه بر این که هرکدام از همسران به نقش ها و وظایف اصلی خود آشنا و به انجام آن‌ها پای‌بند باشند، درصورت نیاز و با توافق یکدیگر، به کمک دیگری بشتابند.

این‌گونه است که ارتباط و همکاری متقابل آن‌ها به بهترین شکل صورت می‌گیرد و چرخه‌ی همسری آن‌ها به نیکویی به حرکت ادامه می‌دهد.

تاریخ آخرین ویرایش: 28 فروردین 1395 - 10:35:26
اقدام کننده: واحد تولید محتوای کلینیک روان درمانی صبا
تعداد مشاهده: 1926