مقالات آموزشی

 

 

  

 

 

مشاورین حاضر در کلینیک
زهرا محدث حکاک
اعظم معتمدی نسب
سعیده صدیقی
سمانه خمسه ای
اعظم محبوبی
طیبه صابر
افسانه روبراهان
حسین چم حیدری
دکتر نسرین رفائی
حسین باشی
دکتر فاطمه امیر
رویا سعیدی حیدری
دکتر فاطمه شهامت
محمدرضا صنم یار
دکتر روح الله شمسا
سیما سیفی
متخصصان آموزش کلینیک

حسین چم حیدری

 


 

همکاران حاضر کلینیک

خانم شعبان زاده

******************

 

 

 

تحسين و سپاسگزاري از زندگي
6- شخصیت 1-ارتقاء و بهبود شخصیتتحسين و سپاسگزاري از زندگي
ارسال شده در تاریخ: 19 بهمن 1393

به روزي که هم‌اکنون در پيش روي داريد به‌عنوان يک روز نو بينديشيد. روزي که چشم‌اندازهاي زيبايي را به روي‌تان خواهد گشود. روزي که قبلاً هرگز آن‌ را تجربه نکرده‌ايد. امروز يک روز جديد است. روزي که قبلاً نبوده است. مي‌دانم که براي امروز شايد يک طرح يا برنامه‌ی کلي داشته ‌باشيد و مي‌دانيد که چه اتفاقاتي ممکن است براي‌تان بيافتد، اما تمام آن‌چه را که ممکن است رخ ‌دهد نمي‌دانيد.

وقتي که صبح از خواب برمي‌خيزيم هرگز مطمئن نيستيم که روزمان دقيقاً چگونه به پايان خواهد رسيد. ماجراهاي عجيب و وقايع زيبايي ممکن است در انتظار ما باشد. تمام افکار شما آينده‌ی شما را خلق مي‌کند. هر فکري که به آن مي‌انديشيد، آينده‌ی شما را مي‌سازد. هر انديشه‌اي که از ذهن ما مي‌گذرد، آينده‌ی ما را مي‌آفريند.

واقعاً مهم نيست که در گذشته چه‌ نوع افکاري داشته‌ايد و چه انديشه‌اي را مورد استفاده قرار مي‌داده‌ايد يا صبح‌ها با چه افکاري روزتان را شروع مي‌کرده‌ايد. تنها چيز بسيار مهم، نوع افکاري است که اکنون شما انتخاب مي‌‌کنيد تا به آن بينديشيد و به آن گوش فرا دهيد. در اين‌جا و الآن و در لحظه کنوني چه افکاري را براي انديشيدن و گوش‌ دادن انتخاب مي‌کنيد.

حالا اجازه دهيد تا با همديگر، تمام اضطرابات، نگراني‌ها، ترس‌ها، عصبانيت‌ها و خشم‌‌ها، تمام احساس گناهکاري‌‌ها، يا حتي احساس ظلم به ديگري را از ذهن ناهشيار خود بيرون بريزيم. اجازه دهيد تمام غمگيني و حسادت خود را به جريان آب روان رودي جاري بسپاريم و پاک شويم. اجازه بدهيد تمام افکار منفي نسبت به خود، ديگران، آينده و جهان خارج از شما دور شوند. آن‌ها افکاري نيستند که ما بخواهيم امروزمان را به‌عنوان يک روز نو با آن شروع کنيم. اين يک روز نو و يک شروع نو است.

هوايي را که تنفس مي‌کنيد به‌خوبي احساس کنيد. اين مثل يک معجزه مي‌ماند که بدن شما با هر نفسي که از هواي بيرون مي‌‌گيرد خود را بازسازي کرده و تغذيه مي‌کند و طراوت مي‌بخشد.

هوا توسط اندام تنفسي به ريه‌هاي شما وارد مي‌شود و سپس به مجاري قلب فرستاده مي‌شود جايي که با خون شما ترکيب مي‌شود و اين اکسيژن و هواي به درون فرستاده شده با گردش خون شما در تمام بدن‌تان منتشر مي‌شود و در تمام اعضاء و جوارح، تمام ارگان‌ها، به تک تک سلول‌ها و ياخته‌هاي عصبي جريان ‌مي‌يابد، همه را در برمي‌گيرد و تغذيه مي‌کند و به تمام سلول‌ها و اعضاء و جوارح بدن‌تان طراوت مي‌بخشد. شما اصلاً نياز نداريد که در مورد چگونگي انجام اين‌کار فکر کنيد. يک نيروي هوشمند در بدن شما وجود دارد که مسئوليت اين‌کار را برعهده دارد و اين‌‌کار را بطور خودکار براي شما انجام مي‌‌دهد.

اين عامل هوشمند به بدن و جسم شما نشاط و طراوت مي‌بخشد. قلب شما را به حرکت در مي‌آورد، غذاي شما را هضم مي‌کند. اين عامل هوشمند دروني شما را قادر مي‌سازد تا ببينيد، راه برويد، تعادل خود را روي زمين حفظ کنيد، چيزها را با دست بگيريد، با ديگران گفتگو کنيد، ارتباط برقرار کنيد، انسان‌‌ها را دوست بداريد، عشق‌بورزيد.

چيزهاي زيادي در زندگي ما وجود دارد که به ما هديه شده‌است. اما ما به ‌ندرت وقت تأمل و باز‌انديشي درباره‌ی اين نعمات را داشته‌ايم. اگر خوب دقت کنيم متوجه مي‌شويم که براي قدرداني و سپاس‌گزاري و تحسين تمامي نعمات و مواهب کوچک و بزرگي که در زندگي داشته‌ايم و براي معجزات حيرت‌انگيزي که هر روزه در بدن ما رخ مي‌دهد، کمتر زماني را براي تأمل و بازانديشي اختصاص داده‌ايم.

اکثر مواقع، ما به آن‌چه نداريم تمرکز مي‌کنيم و همين باعث مي‌شود تا ما از آن‌چه که اکنون داريم لذت نبريم. براي آينده‌ی ما بهتر آن است که از آن‌چه هم‌اکنون از آن برخورداريم خرسند باشيم. خرسندي از آن‌چه هم‌اکنون داريم راه موفقيت و برخورداري را فراسوي ما مي‌گشايد تا در آن وارد شويم و چشم‌‌انداز آينده را نويد‌بخش مي‌سازد.

اجازه بدهيد تا از زندگي براي بستري که شب‌مان را در آن گذرانده‌ايم قدرداني کنيم. تصور کنيد که اين بستر چطور بدن شما را در‌حالي که خواب بوديد گرم و راحت محافظت کرده و اجازه داده تا خواب و رؤيا ببينيد و بدين‌وسيله مغزتان به استراحت پرداخته و باعث شده که صبح سرحال و با انرژي از خواب بيدار شويد. از رختخواب خود تشکر کنيد.

تمام اسباب و وسايلي که در منزل داريد و باعث آسايش و راحتي شما مي‌شود، تمام وسايل کوچک و بزرگي که هر‌کدام در جاي خود مهم بوده و زيستن را براي ما ممکن مي‌سازد را عميقاً تحسين کنيد. همه ما يک يا چند وسيله زندگي مثل مبل، يخچال، تلوزيون، ويدئو، سماور، اجاق گاز و ... محبوب داريم که گاه‌گاه که نظر مي‌اندازيم وجود آن‌‌ها را براي راحتي خودمان ضروري و بجا مي‌دانيم.

هيچگاه به وسايل معمولي زندگي که در اطراف‌تان وجود دارد و به شما خدمت مي‌کنند فکر کرده‌ايد؟ هم‌اکنون لحظه‌اي به آن‌ها فکر کنيد.

هيچ‌گاه به جريان برق و الکتريسيته که در منزل‌تان وجود دارد فکر کرده‌ايد؟ چقدر بودنش به زندگي ما راحتي و رنگ و بو داده است؟ چقدر خوب و شگفت‌انگيز است که از اين موهبت زيبا برخورداريم. به همه وسايلي که در زندگيتان با الکتريسيته کار مي‌کنند فکر کنيد و ببينيد که برخورداري از اين مواهب در زندگي چقدر لذت‌بخش و شگرف است.

 به يخچال منزل‌تان فکر کنيد و اين‌که غذا و ميوه را براي شما سالم و تازه نگه ‌مي‌دارد. به اجاق گازتان فکر کنيد و اين‌که اين وسيله راحت و در دسترس پخت و آماده‌سازي غذاها را براي‌مان ميسر مي‌سازد. ببينيد چه چيز ديگري در آشپزخانه شما وجود دارد که می‌توانيد با عشق و محبت و از روی انصاف وجودش را تحسين کنيد و از خدماتش به کيفيت زندگيتان سپاسگزار باشيد. همين الان اين‌کار را بکنيد.

در ذهنتان وسايل را مرور کنيد و بابت اينکه به شما خدمت مي‌کنند از آن‌ها قدرداني کنيد.

به دستشويي و حمامي که امروز از آن استفاده مي‌کنيم فکر کنيد. حتي پادشاه و ملکه و ثروتمندترين اعيان و اشراف در صدسال گذشته نيز نمي‌توانستند از اين موهبت آسان و هميشه در دسترس آب لوله‌کشي گرم بهره‌مند شوند تا آن‌که بخواهند از حمام و آب گرم استفاده کنند. سيستم آب لوله‌کشي که نظافت و بهداشت ما را به راحتي تضمين مي‌کنند هر‌گاه که بدن ما به آن نياز دارد در سريع‌ترين زمان و به راحتي در اختيارمان هست.

اين‌ها همه موهبت‌هاي بي‌نظير در زندگي امروز ماست. به راديويي که مي‌توانيد در همه‌جا به آن گوش دهيد و به تلوزيوني که سرگرمي را به درون منزل ما آورده و باعث انبساط خاطر ما مي‌شود، و اين دستگاه صوتي که به‌عنوان نوعي معجزه باعث شده که ما بتوانيم امروز با هم ارتباط داشته باشيم و زماني را با هم بگذرانيم.

اجازه دهيد به‌خاطر داشتن تلفن سپاسگزار زندگي باشيم که باعث شده تا بتوانيم براحتي با هر کس که مي‌خواهيم در هر کجاي جهان ارتباط برقرار کنيم و محبت و دوستي و عشق را با يکديگر مبادله کنيم. پست و صندوق پستي‌ها را ستايش و تحسين کنيد که باعث شده بتوانيم در عرض فقط چند روز با هر کس در روي اين سياره خاکي مکاتبه کنيم. اين نيز يک هديه بزرگ به زندگي ماست.

 بگذاريد تا از هوايي که تنفس مي‌کنيم تشکر کنيم. هوايي که به ما هديه شده تا حيات ما را تضمين کند هوايي که وقتي به‌صورت دم در ريه‌هامان جا مي‌گيرد مفرح جان مي‌شود و وقتي آن را به‌صورت بازدم بيرون مي‌دهيم چنان سرشار از روح زندگي مي‌شويم که حتي فکر نمي‌کنيم که نفس بعدي از کجا مي‌آيد و چگونه. اين هديه‌ی بزرگ زندگي است. به اندازه‌ی کافي براي بقاي ما قدرت و ظرفيت تنفس را در ما به وديعه گذاشته ‌است.

سپاسگزار خورشيد درخشان و پنجره‌هاي طلايي آفتاب زرين باشيم و قدردان مرواريد‌هاي گرانبهاي باران. بدون باران تمام گياهان خواهند مرد و ما با يک خاک سوخته پوک روبرو خواهيم بود، نه غذايي وجود خواهد داشت و نه منظره زيبايي که چشم را بنوازد و اندوه دلي را بزدايد. اجازه دهيد تا قدردان باد باشيم که آسمان صاف مي‌کند و گرده‌افشاني گياهان را باعث مي‌شود تا تنوع محصولات گياهي و ميوه‌جات را به ما ارزاني دهد. بگذاريد تا تمام گياهان و نباتاتي که ما را تغذيه مي‌کنند و باعث رشد ما مي‌شوند را تحسين کنيم. هر موقع که غذا مي‌خوريم با عشق و محبت سپاسگزار و قدردان آب باشيم که به ما سلامت، طراوت و زندگي مي‌بخشد.

به لباسي که مي‌پوشيد فکر کنيد و سپاسگزار اين همه حق انتخاب و سليقه در رنگ، جنس و کيفيت موجود در لباس‌ها باشيد که به شما امکان مي‌‌دهد تا آنچه مي‌پسنديد را بپوشيد، و بدنتان احساس راحتي کند. اگر هوا سرد باشد مي‌توانيم لباس‌هاي گرم و کلفت را انتخاب کنيم، و اگر هوا گرم شد مي‌توانيم لباس‌هاي نازک و خنک را انتخاب کنيم. و امکان اين انتخاب‌هاست که به ما راحتي و آسايش مي‌بخشد.

به اعجاز مهم زندگي که "راه رفتن" است فکر کنيد. چقدر شگفت‌انگيز است که مي‌توانيم بلند شويم، برخيزيم، و راه برويم و به هر‌گونه که مي‌خواهيم حرکت کنيم.

از پاهاي خود تشکر کنيم که ما را به مکان‌‌‌هاي مختلف مي‌برند. به تمامي امکاناتي که در پيرامون‌مان وجود دارد فکر کنيد. دوچرخه، موتور سيکلت، اتومبيل، قطار، هواپيما، وسايل حمل و نقل، کاميون، کشتي، که مي‌توانيم برحسب نيازهاي خود در زندگي از آن‌‌ها استفاده کنيم.

همه‌ی اين‌ها مواهبي است که در زندگي ما وجود دارند. راستي چندبار به‌خاطر اين‌که يکي از وسايل‌تان مثلاً اتومبيل، ماشين لباسشويي، جاروبرقي، ماشين اصلاح و يا ديگر وسايل مورد احتياج روزانه‌تان خوب و بي‌نقص کار نکرده است عصباني شده‌ايد؟

وقتي از وسايل شخصيتان مثل راديو، تلويزيون، ويدئو، ماشين، دوچرخه و يا جاروبرقي استفاده مي‌کنيد آن‌ها را با عشق تحسين کنيد و فکر‌ کنيد که چه موهبت بزرگي است که امروز مي‌توانيد در ماشين نشسته و در کمال آرامش و راحتي مسافت زيادي را بپيماييد. اين نيز يکي از اعجازهاي روزانه زندگي ماست.

دفعه بعد که هواپيما، قطار يا اتوبوس شما تأخير داشت، از خشم و عصبانيت اجتناب کنيد. به‌جاي آن به‌ياد بياوريد که موهبت بزرگي است که براي پيمودن يک مسافت زياد، مي‌توانيد درون يک جسم فلزي امن بنشينيد و به راحتي روي زمين جابجا شويد. وسايل نقليه‌ی امروز يکي از امن‌ترين وسايل حمل و نقل بشري است و بايد آن‌ها را ارج بنهيم و دوست بداريم.

اجازه دهيد تا ذهن‌تان به سراغ ارتباطات مختلفي که در زندگي داريد برود. تمام ارتباطات ديگران را تحسين کنيد و به‌خاطر برخورداري از آن‌ها سپاسگزار باشيد.

تمامي ارتباطات، معلمين بزرگ ما هستند. مي‌دانم که هر‌کدام از ما يک چيز خاص و ويژه‌اي در زندگي داريم که به‌خاطر آن سپاسگزار زندگي هستيم. پس يک لحظه تأمل‌کنيد و به ذهن‌تان اجازه دهيد تا با آرامش و از روي لطف و محبت در سرتاسر زندگي شما حرکت کند -از گذشته‌هاي دور تا حال و از تمام مکان‌ها، فرصت‌ها، افراد و تجاربي که در زندگي داشته‌ايد، يا هم‌اکنون با آن‌ها سروکار داريد و از آن‌ها برخوردايد، به‌خاطر همه‌ی آن‌ها از خودتان که فاعل اصلي اين تجارب بوده‌ايد و از زندگي که اين فرصت‌ها را براي‌تان آفريده سپاسگزاري و قدرداني کنيد.

شکرگزار بودن چه احساس زيبا و شگرفي است. راه‌ها را براي ورود خوبي‌ها آماده و باز کنيد. توانايي‌ها و هداياي بي‌نظيري در درون ما به وديعه نهاده شده و همواره در درون ما وجود داشته و دارد تا ما را هدايت و رهبري کند و راه را به‌سوي موفقيت و سعادت هموار کند. تنها چيزي که ما بايد انجام بدهيم، آگاهي‌يافتن نسبت به آن و به‌ رسميت شناختن آن است، تا براي ما کار کند.

اغلب اوقات ما صبح‌ها از خواب بيدار مي‌شويم و از رختخواب بيرون مي‌آييم و سعي مي‌کنيم راه خود را در زندگي با فشار بگشاييم و تمام نيروي دروني‌مان را به زحمت کنترل کنيم، اما اين راه کار‌کردن با نيروهاي دروني نيست. نيروي دروني ما با فشار و زور کار نمي‌کند. مثل اين مي‌ماند که بخواهيد نفس، ضربان قلب يا سيستم گوارشي‌تان را با فشار کنترل کنيد.

در چنين شرايطي شما تنها فرآيند طبيعي بدن‌تان را مختل و ناراحت مي‌کنيد. بهترين کاري که براي بدن‌تان مي‌توانيد انجام دهيد، تغذيه‌ی آن با غذاهاي طبيعي و نوشيدني‌هاي سالم، ورزش نشاط‌آور و قراردادن آن در موقعيت و مکان‌هاي مثبت است. به‌جاي فشار اضافي به جسم، اجازه بدهيم تا نيروي هوشمند دروني مسئوليت مراقبت، حفظ و نگهداري از اندام و اعضاي بدن را بعهده‌گيرد.

در ارتباط با جنبه‌هاي ديگر زندگي‌مان نيز همين قانون صدق مي‌کند. براي برخورداري از يک زندگي خوب، بانشاط، موفقيت‌آميز و شادمان، لازم نيست که نگران وقوع يا عدم وقوع بسياري از مسائل گوناگون باشيم. لازم نيست که تلاش‌کنيم تمام عوامل شناخته و ناشناخته را در کنترل خود قرار دهيم. بلکه تنها چيزي که لازم است انديشيدن به افکار مثبت و محبت‌آميز است. بخشش ديگران و خودمان، مهرباني با خود و ديگران.

و بعد مسائل ديگر را به عامل هوشمند موجود در هستي و کائنات واگذار کنيم تا او آن‌چه را براي ما بهترين و لذت‌بخش‌ترين است براي‌مان خلق کند. اين روش بسيار خوب و آسان در عمل مؤثر خواهد بود. قدرتي که ما را خلق کرده به ما قدرت آن را داده تا زندگي خود را خلق کنيم و سرنوشت خود را رقم زنيم. قدرت انتخاب افکاري که به آن مي‌انديشيم.

ما بي‌نهايت حق گزينش داريم که مي‌توانيم افکاري که دوست داريم را براي انديشيدن انتخاب کنيم.  اين انتخاب‌هاست که آينده‌ها را تعيين مي‌کنند. اگر ما خشم و انتقام و کينه را انتخاب کنيم، آنگاه، خشم و انتقام و کينه بيشتري را در پيرامونمان خواهيم آفريد. و اگر عشق و دوستي را مي‌خواهيم بايد به افکار محبت‌آميز و مبتني بر عشق فکر کنيم. اگر شادي را مي‌طلبيم بايد به شادي و طراوت و سرزندگي بينديشيم. با فکرکردن به انديشه‌هاي غمگين و افکار نا‌اميد‌کننده نمي‌توان شادي را تجربه ‌کرد. اگر جو بکاريم، گندم درو نخواهيم کرد.

اگر مي‌خواهيم آرامش را تجربه کنيم، پس بايد به افکار صلح‌آميز و آرامش‌بخش بينديشيم. اگر سعادت و خوشبختي مي‌‌خواهيم، پس بايد دروازه‌هاي ذهن‌مان را برروي آن بگشاييم. اگر مي‌خواهيم خلاق و آفريننده باشيم، پس بايد توانمندي‌هاي خودمان را به رسميت بشناسيم.

اين جملات را در ذهن‌تان تکرار کنيد:

من يک مجراي کاملاً باز و گشوده‌ام تا افکار روشن و سازنده به‌سوي من روانه شوند و نيروي خلاق هستي از طريق ذهن روشن و باز من خود را به من ارائه‌ کند. آنچه من نياز دارم بدانم درک و فهم چيزهايي است که بايد بدانم و هر ‌آن‌چه که نياز داشته ‌باشم به‌سوي من خواهد ‌آمد. من به طور کاملي توسط نيروهاي دروني‌ام حمايت و هدايت مي‌شوم و راهم هموار و راحت است.

يکي از چيزهايي که مشکلات زيادي براي ما مي‌آفريند، افکار مربوط به خشم، انتقام، کينه‌جويي و سرزنش است. اجازه دهيد قبل از شروع روزمان از فرصت استفاده کرده و همه آن‌ها را هوشيارانه از ذهنمان خارج‌کنيم. لطفاً با من اين جملات را تکرار کنيد:

من تمام نيازم به خشم و انتقام و کينه‌جويي و سرزنش را رها مي‌کنم. من همه‌ی کساني را که به بخشش من نياز دارند از صميم قلب مي‌بخشم و خود را نيز مورد عفو و بخشش قرار مي‌دهم. من امروز را با چشم‌اندازي از عشق و بخشايش و آرامش و شادي و انتظار خوبي در همه‌ی جنبه‌ها شروع مي‌کنم.

امروز  هر کجا که مي‌رويد، پيشاپيش، عشق و محبت و دوستي خود را به آن‌جا بفرستيد و براي همه خير بخواهيد. اگر به خريد مي‌رويد به آدم‌هاي حاضر در خيابان، به فروشندگان، به صاحبان فروشگاه‌ها، به کارگران، به مشتريان، به همه و همه عشق و دوستي را از ذهن‌تان هديه کنيد و به همه‌ با نگاه عشق و محبت بنگريد. به ساختمان‌ها، فروشگاه‌ها، کارمندان و کارفرما محبت بورزيد.

اگر قصد داريد به ديدار کسي برويد، مثلاً دوست، پزشک، وکيل، رئيس يک اداره و هر کس ديگري، پيشاپيش برايش پيام دوستي و محبت خالصانه بفرستيد. اجازه دهيد گذشته از شخصيت و نقش و وظيفه‌ی آن فرد، در ذهن‌تان به او به‌عنوان يک انسان، يک موجود ارزشمند که سزاوار محبت و دوستي است بنگريد.

اجازه دهيد با هم اعلام کنيم که:

 امروز يک روز دوست‌داشتني و سعادت‌بار است براي شما و شما آماده دريافت هر نوع تغييري نيز هستيد. و اگر در طي روز مشکل يا گرفتاري براي‌تان پيش‌آمد، به‌جاي بغض و کينه، عشق و محبت خود را نثار آن مي‌کنيد و آن‌گاه خواهيد ديد که تمام انرژي عشق و محبتي که مي‌فرستيد، چندين برابر قوي‌تر و بزرگ‌تر به‌سوي خودتان برمي‌گردد.

حال که مي‌رويم يک روز نو را شروع کنيم، تا آن‌جا که مي‌توانيد اين عبارت را تکرار کنيد؛ من مورد تأئيد خودم هستم. من خودم را تأئيد مي‌کنم. من خودم را قبول دارم. من ارزش و لياقت دريافت عشق و محبت را دارم. من اکنون مي‌روم تا خود را آن‌گونه که هستم بپذيرم، من خودم را تأئيد مي‌کنم و قبول دارم. اجازه دهيد تا امروز يک سعادت غير‌منتظره را براي‌تان به ارمغان آورد. اجازه دهيد که امروز يک روز خوب و شادماني براي‌تان باشد. يک روز خوب براي شروعي نو؛ يکي از بهترين روزهاي زندگي‌تان... .

اقدام کننده: واحد تولید محتوای کلینیک روان درمانی صبا
تعداد مشاهده: 1394